
Korábban egyesület megszüntetése témakörében írt cikkünk nagy érdeklődésre tartott igényt, ezért az alábbiakban az egyesület párjának tartott alapítvány megszüntetés lehetséges módjait is röviden összefoglaljuk.
Főszabály, hogy az alapító önálló döntésével az alapítvány megszüntetése nem lehetséges.
Amennyiben az alapítvány megszüntetését választják, úgy az alábbiak közül legalább az egyiket igazolni kell a bíróság felé:
- az alapítvány a célját megvalósította, és az alapító új célt nem határozott meg;
- az alapítvány céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és a cél módosítására vagy más alapítvánnyal való egyesülésre nincs mód; vagy
- az alapítvány három éven át a célja megvalósítása érdekében nem folytat tevékenységet.
Mivel lehet igazolni a fentieket?
Elsősorban az alapítónak kell nyilatkoznia az alapítvány megszüntetés feltételeinek fennállásáról, így például arról hogy az alapítvány vagyona elfogyott, nincs további támogatás és így a cél megvalósítása a továbbiakban lehetetlen. Ezen nyilatkozatot, ahol lehet, dokumentumokkal is alá kell támasztani, pl. bankszámlakivonat csatolásával.
A fentieken túl nyilatkozni kell még az alapítvány megszüntetése előtt az esetleges tartozásairól, kötelezettségeiről és a folyamatban lévő eljárásokról, ha van ilyen.
A megszüntetés tehát akkor lehetséges, ha minden el van rendezve az alapítvány körül.
Mit kell tenni, ha a fenti körülmények nem igazolhatók?
Amennyiben a fentiek közül egyik sem igazolható, úgy mindenképpen az a legjobb megoldás, hogy keressenek új kuratóriumi tagokat, illetőleg lehetőség van az alapítói jogok átruházására is, így az alapítvány további működése biztosítható.
Ügyvédeink szükség esetén szívesen segítenek az eljárás lefolytatásában!