Rendszeresen merül fel kérdésként, hogy a régebben alapított, de évek óta nem működő egyesületet hogyan lehetne megszüntetni.
Az egyesületek megszüntetésére az általános eseteken túl (pl.: határozott idő letelte, átalakulás, stb.) az alábbiak szerint kerülhet sor:
a) az egyesület megvalósította célját vagy az egyesület céljának megvalósítása lehetetlenné vált, és új célt nem határoztak meg; vagy
b) az egyesület tagjainak száma hat hónapon keresztül nem éri el a tíz főt.
Hogyan kezdjen hozzá?
Alapvetően két út áll a megszűnni kívánó egyesületek előtt, attól függően, hogy össze lehet-e még szedni a korábbi tagokat vagy nem.
1) megvan még minden tag>>> bíróság
Ebben az esetben szükséges a közgyűlés összehívása, jegyzőkönyv készítése, tagokkal aláíratása. A jegyzőkönyvben szükséges az a) pontra hivatkozással kimondani a megszűnést. Ezt a jegyzőkönyvet kell aztán az egyéb iratokkal együtt benyújtani a bíróság részére, aki lefolytatja a végelszámolást és törli az egyesületet.
2) nem lehet már elérni senkit >>> ügyészség
Amennyiben nem elérhetőek már a tagok, úgy a szervezet képviselője az ügyészséghez kell benyújtson egy részletes kérelmet annak érdekében, hogy a törlésre sor kerülhessen. Az ügyészség az iratok birtokában pert indít az egyesület törlése érdekében, amely általában csak formális eljárással történik.
Miről kell nyilatkozni a kérelemben?
– legutóbbi közgyűlés mikor volt
– mióta nem ülésezik az elnökség/felügyelő bizottság/egyéb szervek
– mennyi az aktuális taglétszám
– volt-e az utóbbi években tevékenység, ha igen, mikor és mi
– szedi-e az egyesület a tagdíjat
– van-e bankszámlája
– adószámmal rendelkezik-e
– milyen vagyonnal rendelkezik (ingó, ingatlan, követelés, tartozás) részletesen
Mit kell még benyújtani?
A fentiek alapján összeállított anyagokon túl szükséges még a törlésre irányuló formanyomtatvány kitöltése, amely a bíróság honlapján is megtalálható.
Ügyvédeink szükség esetén szívesen segítenek az eljárás lefolytatásában!