A 2013. február 1-jei bejelentési kötelezettséget követően – ami a cégekre vonatkozott – most itt az újabb bejelentési kötelezettség: a földhasználati bejelentés.
A bejelentési kötelezettség önmagában nem újdonság, hiszen eddig is volt ilyen jellegű kötelezettség, a változást a szabályozás tartalma jelenti.
2013. január 1-je óta ugyanis a földhasználónak területnagyságtól függetlenül minden termőföld, valamint a mező-, és erdőgazdasági művelés alatt álló belterületi föld, és zártkert használatát be kell jelenteni. Ez alól egy kivétel van az erdő művelési ágú területek.
Ennek indoka a földhasználati nyilvántartás teljességének biztosítása, a földhasználati viszonyok átláthatósága.
Kire vonatkozik a bejelentési kötelezettség?
A bejelentést a földhasználónak kell megtennie, aki lehet maga a tulajdonos (abban az esetben, ha a tulajdonában lévő földterület használatát, hasznosítását nem engedte át más részére) vagy például a haszonbérlő amennyiben ilyen irányú szerződés jött létre.
Milyen ingatlanokat kell bejelenteni?
A bejelentési kötelezettség az alábbi külterületi és belterületi ingatlanokra vonatkozik:
Külterületi ingatlanok:
- szántó,
- szőlő,
- gyümölcsös,
- kert,
- rét,
- legelő (gyep),
- nádas,
- erdő,
- fásított terület vagy
- halastó,
valamint
Belterületi ingatlanok:
- szántó,
- szőlő,
- gyümölcsös,
- kert, rét,
- legelő (gyep),
- nádas,
- erdő,
- fásított terület vagy
- halastó.
Milyen ingatlanokra nem vonatkozik a bejelentési kötelezettség?
Az erdő művelési ágú területet nem kell bejelenteni az illetékes földhivatalhoz.
A zártkertekre is vonatkozik a bejelentési kötelezettség?
Igen! Az ingatlan-nyilvántartásban zárkertként nyilvántartott ingatlanokra a termőföldre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni. A zártkertek – mint speciális ingatlanok – eddig sem képeztek kivételt a földhasználati bejelentés alól (úgy mint az erdő művelési ágú területek). A zártkertek használata eddig is bejelentés-köteles volt, amennyiben a zártkertet (is) használó személy által használt összes terület meghaladta az 1 hektár térmértéket.
Mi a teendője?
A fentiek alapján annak eldöntéséhez, hogy mely földrészletek használatát kell a földhasználati nyilvántartásba bejelenteni az ingatlan-nyilvántartás adatait kell figyelembe venni.
Ehhez mindenképpen érdemes tulajdoni lapot beszerezni (ebben az ügyvédi irodák vagy az illetékes földhivatalok tudnak segítséget nyújtani). Amennyiben a tulajdoni lap adatai alapján Önt is érinti a rendelkezés, akkor érdemes minél hamarabb, de legkésőbb március 30. napjáig intézkedni a földhasználat bejelentéséről.
Meddig kell megtenni a bejelentést?
Általános szabály, hogy a földhasználónak a használat megkezdésétől számított 30 napon belül kell a földhasználatát bejelenteni a földhivatalhoz az erre szolgáló földhasználati bejelentési adatlap formanyomtatvány kitöltésével.
Ha a földhasználat olyan szerződés alapján keletkezett, amelynek érvényességéhez jogszabály alapján kötelező írásba foglalás szükséges (így haszonbérleti szerződés esetén), a bejelentési adatlaphoz a szerződés eredeti példányát vagy annak közjegyző által hitelesített másolatát mellékelni kell.
A bejelentés határideje: 2013. március 30. napja.
Mennyibe kerül a bejelentés?
Update: A földhasználati bejelentésnél NEM KELL igazgatási szolgáltatási díjat megfizetni.
Milyen adatokat kell bejelenteni?
A bejelentéshez szükséges formanyomtatványt innen letöltheti:
Mi történik ha nem jelenti be az adatokat?
A földhivatal bírsággal sújtja a földhasználót, aminek mértéke a termőföld ingatlan-nyilvántartás szerinti AK értékének ezerszerese, de minimum 5.000,- Ft. A meg nem fizetett bírság adók módjára behajtandó köztartozásnak minősül. Érdemes ezért a bejelentést mindenképpen megtenni.
Az ügyintézésnél segítségére lehet az alábbi lista:
Kérdése van? Forduljon hozzánk bizalommal elérhetőségeinken!